Zwyczaje, które warto znać!
Oświadczyny
Tradycyjnie oświadczyny były deklaracją poważnych zamiarów wobec panny, składanych w obecności jej rodziców. Kandydat prosił o zgodę na zaręczyny, a bez niej zawarcie małżeństwa było niemożliwe.
Zaręczyny
Zaręczyny to moment po oświadczynach, gdy panna młoda zgadza się na małżeństwo, a kawaler wręcza jej pierścionek. Oficjalnie zaręczyny uznaje się za początek narzeczeństwa, choć obecnie tradycje te często się przenikają.
Zmówiny
Zmówiny to dawna polska tradycja przedślubna, polegająca na spotkaniu rodziców pary młodej, zazwyczaj po zaręczynach. Służyły one ustaleniu szczegółów organizacji i finansowania wesela, a często były też pierwszą okazją do wzajemnego poznania się rodziców.
Wyprowadziny
W dniu ślubu, pan młody jest symbolicznie wyprowadzany z domu przez druhny lub inne panienki, co symbolizuje jego wzbranianie się przed ożenkiem. Następnie zostaje oddany przyszłej żonie.
Wykupiny
Pan młody po przyjeździe do domu panny młodej symbolicznie wykupuje swoją przyszłą żonę, wrzucając pieniądze, słodycze lub wódkę do kosza.
Błogosławieństwo Rodziców
Po wykupinach i wręczeniu bukietu pannie młodej, następuje wzruszający moment błogosławieństwa rodziców, symbolizujący wyfrunięcie dzieci z rodzinnego gniazda.
Tradycje weselne stanowią miłe urozmaicenie każdego ślubu, dodając mu wyjątkowego charakteru i głębi. Są one głęboko związane z kulturą danego kraju, odzwierciedlając jego historię, wartości i unikalne zwyczaje.
.
Wedding Planerki